The store will not work correctly when cookies are disabled.
VESUVIUS bathroom fan & light
Product details:
| Lumen Complete: | 800 |
| Motor Wattage: | 25 |
| Motor Type: | AC |
| Kelvin Complete: | 3000 |
| Enclosure Material: | plastic |
| Enclosure Colour: | white, transparent |
| Protection Degree: | IPX2 |
| Illuminant 1: | Inclusive |
| Lamp socket 1: | E27 |
| Functions: | control via wall switch |
| Warranty: | 3 years |
| Material number: | 204153 |
Download data sheet
The 3 in 1 VESUVIUS bathroom range comes in either two or four heat options, and includes LED light and built-in exhaust fan.
| Article Length (in mm/in): | 398 / 15.67 |
| Article Width (in mm/in): | 365 / 14.37 |
| Article Height (in mm/in): | 232 / 9.13 |
| Installation Depth (in mm/in): | 168 / 6.61 |
| Cutout (in mm/in): | 300X300 / 11.81X11.81 |
| Net Weight (in kg): | 3.20 |
| Motor dimension in MM/IN (Ø x H): | 72x57 / 2.83x2.24 |
| Protection Class: | 1 |
| Colour Temperature: | 3000K warm white |
| Mains Voltage: | 220-240V, 50Hz |
| Operation Voltage: | 220-240V, 50Hz |
| Switch Type: | 4 switches |
| Illuminant type 1: | LED |
| EAN/UPC: | 9008606198610 |
| Speed | Rotations per minute | Air volume m3/hour | Watts |
|---|
| 1 | 260 | 25 |