SURFLINE ceiling fan
Product details:
| Blade Material: | ABS |
| Blade Colour (1): | walnut |
| Wattage: | 35 |
| Location: | Damp-location |
| Motor Type: | DC |
| Enclosure Material: | ABS, UV Resistant |
| Enclosure Colour: | black matt |
| Illuminant 1: | Exclusive |
| Lamp socket 1: | without lamp socket |
| Functions: | 5 speeds, Direction reversible, natural breeze, timer |
| Warranty: | 10 years limited lifetime motor, 5 years lighting, 1 year controller |
| Material number: | 235111-5225A |
| Height - ceiling to bottom of blade (in mm/in): | 329 / 12.95 |
| Article Diameter in Inches: | 52 |
| Article Height (in mm/in): | 329 / 12.95 |
| Article Diameter (in mm/in): | 1,321 / 52.01 |
| Canopy Height (in mm/in): | 73 / 2.87 |
| Canopy Diameter (in mm/in): | 158 / 6.22 |
| Net Weight (in kg): | 4.70 |
| Blade Adjustment Angle: | Variable |
| Battery Quantity: | 2 |
| Motor dimension in MM/IN (Ø x H): | 106X18 / 4.17X0.71 |
| Number of blades: | 3 |
| Suitable for slopes up to : | 20° |
| Protection Class: | 1 |
| Mains Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Operation Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Battery: | No |
| Battery Type: | AAA; Alkali; LR03; 1,5V; Micro |
| EAN/UPC: | 9008606301737 |
| Speed | Rotations per minute | Air volume m3/hour | Watt/air volume |
|---|---|---|---|
| 1 | 75 | 3,332 | 2.60 |
| 2 | 100 | 5,245 | 4.60 |
| 3 | 120 | 6,293 | 7.20 |
| 4 | 150 | 7,866 | 14 |
| 5 | 180 | 9,440 | 26 |




