The store will not work correctly when cookies are disabled.
SURFLINE ceiling fan & light
Product details:
| Lumen completo: | 2,200 |
| Blade Material: | ABS |
| Blade Colour (1): | white matt |
| Wattage: | 35 |
| Location: | Damp-location |
| Motor Type: | DC |
| Kelvin: | 2700-4000 |
| Enclosure Material: | ABS, UV Resistant |
| Enclosure Colour: | white matt |
| Glass/Shade Material: | acrylic |
| Glass/Shade Color: | milky |
| Illuminant 1: | Inclusive |
| Lamp socket 1: | LED |
| Functions: | 3-step CCT, 5 speeds, dimmable, natural breeze, timer |
| Warranty: | 10 years limited lifetime motor, 5 years lighting, 1 year controller |
| Material number: | 235112-6001A |
Download data sheet
| Height - ceiling to bottom of blade (in mm/in): | 325 / 12.8 |
| Article Diameter in Inches: | 60 |
| Article Height (in mm/in): | 343 / 13.5 |
| Article Diameter (in mm/in): | 1,524 / 60 |
| Canopy Height (in mm/in): | 73 / 2.87 |
| Canopy Diameter (in mm/in): | 158 / 6.22 |
| Net Weight (in kg): | 5.40 |
| Blade Adjustment Angle: | Variable |
| Battery Quantity: | 2 |
| Motor dimension in MM/IN (Ø x H): | 106X18 / 4.17X0.71 |
| Number of blades: | 3 |
| Suitable for slopes up to : | 20° |
| Protection Class: | 1 |
| Color Temperature: | 2700-4000K |
| Mains Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Operation Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Battery: | No |
| Battery Type: | AAA; Alkali; LR03; 1,5V; Micro |
| Illuminant type 1: | LED |
| EAN/UPC: | 9008606301829 |
| Speed | Rotations per minute | Air volume m3/hour | Watt/air volume |
|---|
| 1 | 71 | 3,702 | 2.50 |
| 2 | 90 | 6,031 | 4 |
| 3 | 115 | 7,707 | 7.30 |
| 4 | 135 | 9,047 | 11 |
| 5 | 167 | 11,191 | 27 |