The store will not work correctly when cookies are disabled.
SWIFTSURE ceiling fan
Product details:
| Blade Material: | ABS |
| Blade Colour (1): | white matt |
| Wattage: | 46 |
| Location: | Damp-location |
| Motor Type: | AC |
| Enclosure Material: | ABS, UV Resistant |
| Enclosure Colour: | white matt |
| Illuminant 1: | Exclusive |
| Lamp socket 1: | without lamp socket |
| Functions: | 3 speeds, control via wall switch, Direction reversible |
| Warranty: | 10 years limited lifetime motor, 5 years lighting, 1 year controller |
| Material number: | 235040-5201A |
Download data sheet
| Height - ceiling to bottom of blade (in mm/in): | 278 / 10.94 |
| Article Diameter in Inches: | 52 |
| Article Height (in mm/in): | 312 / 12.28 |
| Article Diameter (in mm/in): | 1,321 / 52.01 |
| Canopy Height (in mm/in): | 58 / 2.28 |
| Canopy Diameter (in mm/in): | 150 / 5.91 |
| Net Weight (in kg): | 7 |
| Blade Adjustment Angle: | Variable |
| Motor dimension in MM/IN (Ø x H): | 172X18 / 6.77X0.71 |
| Number of blades: | 5 |
| Suitable for slopes up to : | 12° |
| Protection Class: | 1 |
| Mains Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Operation Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Battery: | No |
| Speed | Rotations per minute | Air volume m3/hour | Watt/air volume |
|---|
| 1 | 85 | 4,169 | 15.90 |
| 2 | 130 | 6,152 | 29.30 |
| 3 | 170 | 8,045 | 47 |