The store will not work correctly when cookies are disabled.
ALFENA-R wall/ceiling light
Product details:
| Lumen Complete: | 1,000 |
| Kelvin Complete: | 3000 |
| Material number: | 95084 |
| Enclosure Material: | cast aluminium |
| Enclosure Colour: | anthracite |
| Glass/Shade Material: | plastic |
| Glass/Shade Colour: | white |
| Protection Degree: | IP44 |
| Illuminant 1: | Inclusive |
| Lamp socket 1: | LED |
| Functions: | Splash-proof (IP44) |
| Warranty: | 5 years |
Download data sheet
| Article Diameter (in mm/in): | 180 / 7.09 |
| Article Overhang (in mm/in): | 45 / 1.77 |
| Net Weight (in kg): | 0.69 |
| Protection Class: | 2 |
| Colour Temperature: | 3000K warm white |
| Mains Voltage: | 220-240V,50/60Hz |
| Operation Voltage: | 12V |
| Switch Type: | without switch |
| Battery: | No |
| Illuminant type 1: | LED |
| EAN/UPC: | 9002759950842 |