The store will not work correctly when cookies are disabled.
TOWNSHEND pendant light
Product details:
| Enclosure Material: | steel, wood |
| Enclosure Colour: | black, brown |
| Glass/Shade Material: | wood |
| Glass/Shade Colour: | brown |
| Illuminant 1: | Exclusive |
| Lamp socket 1: | E26 |
| Warranty: | 1 year |
| Material number: | 204679A |
Download data sheet
| Article Length (in mm/in): | 1,000 / 39.37 |
| Article Width (in mm/in): | 100 / 3.94 |
| Article Height (in mm/in): | 2,103 / 82.8 |
| Net Weight (in kg): | 3.15 |
| Protection Class: | 1 |
| Mains Voltage: | 120V,60Hz (A) |
| Operation Voltage: | 120V |
| Switch Type: | without switch |
| Battery: | No |
| Illuminant type 1: | AGL |
| EAN/UPC: | 9008606214457 |