Kupovina rasvjete : Zašto su bitne vrste i klase zaštite
Nevidljiva, jaka, univerzalna, to je struja. Ta vrsta energije može postati i opasna. Kod svih uređaja je zaštita od električnog napona zato na prvom mjestu. Na šta morate obratiti pažnju kad želite da kupite novu lampu za vaš dom? Mi ćemo vam reći sve što trebate znati o tome.
Jel vam poznata sljedeća situacija? Gledate u plafon i razmišljate kako još nikada niste morali postaviti rasvjetu u kupatilu. Sve mora biti savršeno: za kućni velnes ambijent sve mora biti savršeno. Pored stila i šarma takođe je jako važna sigurnost. Da biste svaki projekat uspješno obavili bitno je znati sve o klasama i vrstama zaštite.
Klasa zaštite vs. vrsta zaštite – koja je razlika?
Pričajmo o sigurnosti: Ako želite znati koliko je sigurna vaša sijalica u odnosu na elektriku, potrebno je samo da pogledate na pakovanje. Tamo ćete naći sve informacije o klasi zaštite. Klasa zaštite se dijeli u tri kategorije: I, II i III.
Nije samo vama potrebna zaštita. U zavisnosti od toga u kojoj ćete prostoriji montirati rasvjetu, ona mora biti zaštićena i od prljavštine i vode, a taj podatak se zove vrsta zaštite. Vrsta zaštite nam daje podatke o tome u kakvom okruženju i pod kojim uvjetima se rasvjeta može koristiti.
Klasa zaštite – Klasa za sebe
Otpakovali ste lampu i posmatrate njen oblik. To što vidite, pod određenim uslovima već može biti sastavni dio vaše zaštite. U zavisnosti od materijala i na način na koji je vanjski sloj rasvjete napravljen, ona vam već manje ili više pruža zaštitu od električnog napona. One se dijele u tri klase:
Klasa 1:
Predostrožnost ove klase spriječava da, ukoliko struja ima neki defekt ona ne može nekontrolisano nastaviti teći. Zaštitni kabal (žuto-zeleni kabal) u slučaju defekta služi zato da bi izveo struju. Aktiviranje osigurača spriječava nastanak daljnje štete. Sva naša rasvjeta posjeduje najmanje ovu vrstu zaštite.
Savjet: Zaštini kabal (žuto-zeleni kabal) mora uvijek biti prvi priključen na elektromrežu.
Klasa 2:
Uređaji sa zaštitnom klasom II posjeduju neprekidnu, duplu ili pojačanu izolaciju. Oni spriječavaju dodirivanje dijelova koji provode napon. Zato ovim uređajima nije potrebno uzemljenje.
Klasa 3:
Elektronski uređaji klase III takođe posjeduju potpunu izolaciju i štite korisnika od udara struje. Dodatno se ovi uređaji isključivo pokreću sa slabijim naponom (max. 50 Volti izmjeničnog napona ili 120 Volti istosmjernog napona). Za uređaje koje priključujete kući u utičnicu to znači da upotrebljavaju transformator. On umanjuje normalni napon od 230 Volti na ispod 50 Volti.
Vrste zaštite – voda i prašina ne mogu načiniti štetu
Kako biste najbolje opisali odbranu? Elektrotehnika to radi pomoću vrsta zaštite. Daju vam informacije o tome koliko su vaši uređaji zaštićeni od vode i prašine.
Obratite pažnju na to kako će se lampa koristi i koju vrstu zaštite ima. Izbjegavajte opasne situacije vrlo jednostavno: Postavljate lampu u dnevnoj sobi? Onda vam treba manja vrsta zaštite nego pri montiranju rasvjete u kupatilu. Zvuči logično – i jeste.
Vrsta zaštite se određuje preko IP-Code-a (International Protection Code). On se sastoji od dva referentna broja „IP XX“ i ide od IP 20 do IP 68.
Prvi referentni broj navodi koju zaštitu uređaj ima protiv stranih tijela, a drugi referentni broj opisuje zaštitu od vode odnosno vlažnosti. Sva naša rasvjeta ima minimalnu zaštitu od IP 20. To znači da tvrde tvari sa preko 12mm prečnika, nemaju šanse da prodru u lampu.
Jednostavnije rečeno: Što veća vrsta zaštite, to teže mogu tvari doprijeti u unutrašnjost.
Kao primjer ćemo vam prikazati nekoliko lampi sa različitom vrstom zaštite:
IP 20 – Sva EGLO rasvjeta ima minimalno ovu vrste zaštite
IP 33 - Zaštićeno od čvrstih stranih tijela, prečnika od 2,5mm i veće, sijalica zaštićena od kiše
Posebni uslovi zahtjevaju posebne mjere. To nije problem – Pri kupovini vaše nove rasvjete za kupatilo jednostavno obratite pažnju na različita područja zaštite. Sljedite jednostavno pravilo, što se više vode koristi u nekom prostoru, to bi vrsta zaštite trebala biti veća. Principijelno se sva rasvjeta od IP20 može koristiti u kupatilu, ali postoje neki dijelovi kojima treba veća vrsta zaštite.
U radiusu od 60cm u kupatilu, oko česme i tuša trebala bi se koristiti vrsta zašite veća ili ista od IP44. U tuš kabinama bi se trebala koristiti rasvjeta koja ima IP65 vrstu zaštite ili višu. Od 2,25m visine može se svugdje opet koristiti rasvjeta od IP20.
Sada ste dobro pripremljeni za vaš sljedeći projekat. Zapamtite: klasa zaštite vam pruža zaštitu od udara struje, a vrsta zaštite opisuje koliko tvar može doprijeti u unutrašnjost rasvjete. Što veća vrsta zaštite, to će tečnosti i prašina teže ući u kućište. Ali nemojte da vam to stvara nesigurnost, bez oklijevanja se najčešće može koristiti rasvjeta sa klasom zaštite od IP20/23 .