The store will not work correctly when cookies are disabled.
MARGHERA 1 ceiling light
Product details:
| Lumen Complete: | 3,000 |
| Kelvin Complete: | 3000 |
| Enclosure Material: | steel, plastic |
| Enclosure Colour: | white |
| Protection Degree: | IP20 |
| Illuminant 1: | Inclusive |
| Lamp socket 1: | LED |
| Functions: | dimmable |
| Energy efficiency class (EEI): | F |
| Warranty: | 5 years |
| Material number: | 39286 |
Download data sheet
This ceiling lamp can be used flexibly with its simple design and ensures excellent lighting of any room.
| Article Height (in mm/in): | 135 / 5.31 |
| Article Diameter (in mm/in): | 450 / 17.72 |
| Net Weight (in kg): | 2.62 |
| Info changeability light source/driver: | LED + driver can be exchanged by a specialist |
| Protection Class: | 2 |
| Colour Temperature: | 3000K warm white |
| Mains Voltage: | 220-240V,50/60Hz |
| Operation Voltage: | 700mA |
| Switch Type: | without switch |
| Battery: | No |
| Compatible dimmers: |
- BERKER - 286710
- BERKER - 8542 12 00
- BUSCH-JAEGER - 2247 U
- BUSCH-JAEGER - 6513 U-102
- BUSCH-JAEGER - 6519 U
- BUSCH-JAEGER - 6523 U
- BUSCH-JAEGER - 6523 U-102
- BUSCH-JAEGER - 6524 U
- BUSCH-JAEGER - 6591 U-101
- CLIPSAL - 32E450UDM
- ELKO - 315GLE
- ELTAKO - EUD61NPN-UC
- GIRA - 0307 00
- GIRA - System 2000 2385 00
- HAMILTON - H-GDM250
- JUNG - 225 NV DE
- JUNG - 225 TDE
- JUNG - 266 GDE
- LEGRAND - 7759 03 ADW-ETL4
- MERTEN - 577199
- OPUS - 852,096
- PEHA - 433 HAB
- PEHA - 434
- SCHALK - ETD U2
- SIEMENS - 5TC8 263
- SIEMENS - 5TC8 284
|
| Illuminant type 1: | LED |
| EAN/UPC: | 9002759392864 |