The store will not work correctly when cookies are disabled.
TOURBILLION ceiling fan LED light accessory
Product details:
| Lumen Complete: | 2,150 |
| Location: | Indoor/Covered outdoor |
| Kelvin Complete: | 3000 / 4000 / 5000 |
| Enclosure Material: | steel |
| Enclosure Colour: | oil rubbed bronze |
| Glass/Shade Material: | acrylic |
| Glass/Shade Colour: | milky |
| Protection Degree: | IPX0 |
| Illuminant 1: | Inclusive |
| Lamp socket 1: | LED |
| Functions: | dimmable, Remote Control, Replaceable LEDs |
| Warranty: | 5 years |
| Material number: | 206185 |
Download data sheet
Add a light to your TOURBILLION ceiling fan, with this optional LED light kit. Featuring tri-colour LED & step dimming via the existing remote.
| Article Height (in mm/in): | 65 / 2.56 |
| Article Diameter (in mm/in): | 225 / 8.86 |
| Net Weight (in kg): | 0.70 |
| Info changeability light source/driver: | LED exchangeable by a specialist |
| Protection Class: | 1 |
| Colour Temperature: | 4000K neutral white |
| Mains Voltage: | 220-240V, 50Hz |
| Operation Voltage: | 220-240V, 50Hz |
| Switch Type: | Remote control |
| Battery: | No |
| Illuminant type 1: | LED |
| EAN/UPC: | 9008606342631 |
| Speed | Rotations per minute | Air volume m3/hour | Watts |
|---|